Húgyúti fertőzésről akkor beszélünk, mikor a húgyutak valamelyik szakaszán, a vesemedencétől a húgycsőig kórokozó baktériumok szaporodnak el. A vizelet ugyan csíramentes, fertőzésről pedig csak akkor beszélhetünk, ha a baktériumok vagy gombák száma meghaladja a 100.000 darabot milliméterenként. Vagyis nem magával a kórokozóval van a probléma, hanem annak túlzott elszaporodásával, hiszen tulajdonképpen ekkor jelentkeznek a kellemetlen tünetek. Leginkább a betegek gyakori vizelési ingerről számolnak be, mellyel nem mindig jár sok vizelet. A vizeletürítés égő és fájdalmas érzéssel jár, egyes esetekben pedig alhasi görcsök is jelentkezhetnek.
Fontos: Az oldalon található információk, tippek és tanácsok nem minősülnek szakszerű tanácsadásnak. Amennyiben húgyúti fertőzés tüneteit tapasztalja, forduljon kezelőorvosához! A nem megfelelően kezelt fertőzés a tünetek súlyosbodásához és komolyabb egészségügyi problémákhoz vezethet!
Kiegészítő kezelés, kúraszerű alkalmazás
Az alábbi gyógynövényeket érdemes fogyasztani:
Csalán - A csalángyökérben található hatóanyagok (fitoszterolok, lignánok és agglutinin) segítséget nyújthatnak a húgyúta, a prosztata és a vesék egészséges működésének megőrzésében. A csalán gyökeréből készült tea gyorsítja a vizeletáramlást, csökkenti a vizelési ingert és növeli a vizelet mennyiségét. Azok számára, akik vese- és hólyagkő képződésre hajlamosak, kifejezetten ajánlott a tisztító, összehúzó hatású, élénkítő csalántea rendszeres fogyasztása. A csalán értékes hatóanyagaihoz a teán kívül étrend-kiegészítő kapszula vagy tabletta formájában is hozzájuthatunk.
Kisvirágú füzike - A férfiak és a nők számára egyaránt ajánlott a kisvirágú füzike fogyasztása: a gyógynövény jótékony hatásával hozzájárul a prosztata egészségének megőrzéséhez, a húgyhólyag-problémák enyhítéséhez és a normál vizeletürítés fenntartásához. A csalánhoz hasonlóan preferenciánktól függően tea vagy kapszula, továbbá csepp formájában is fogyaszthatjuk.
Mezei zsurló - A mezei zsurlófű egyik legfőbb jótékony tulajdonsága a bakteriális vagy gyulladásos húgyúti fertőzések kezelésében. Vizelethajtó, salaktalanító, vesetisztító hatású bír, fertőtlenít. Fogyókúra alatt is bátran fogyaszthatjuk.
Cickafark - „A cickafarkfű teája gyulladásgátló, antibakteriális, görcsoldó, étvágygerjesztő. Külsőleg fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, alkalmas fürdővízbe vagy ülőfürdőnek.” -, mondja Prof. Szabó László Gyula emeritus, gyógyszerész és kutató. A cickafark értékes hatóanyagai természetes gyulladáscsökkentő, sebösszehúzó, sebgyógyító hatással bírnak, csökkenthetik a menstruációs vérzést és görcsöket, javíthatják az emésztést. Ha a húgyúti betegségek kiegészítő kezelésére való gyógynövényt keresel, jó választás lehet a cickafark tea.
Tipp: Felhasználási javaslat cickafark teához: 2 teáskanál (2 g) vágott gyógynövényt 150 ml forrásban lévő vízzel leöntünk, 5-10 percig áztatjuk, majd szűrjük. Naponta többször, étkezési szünetekben fogyasztható. Ellenjavallat: túlérzékenység a fészkesvirágzatúakkal szemben. Napi adag: 2-4 g
Cseresznyekocsány: A néphagyomány évszázadok óta számon tartja a cseresznyekocsányt vizelethajtó és tisztító hatásáért, húgyúti fertőzések kezelésében való hatékonyságáért. Vizeleti problémák, ödéma, enyhén magas vérnyomás, felfázás esetén érdemes fogyasztani. Legfőbb hatóanyagai a flavonoidokat és a káliumsók.
A vese egészségének megőrzésében természetes segítséget nyújthatnak továbbá az aranyvessző, a nyírfalevél, a borókabogyó és a levendulavirág is (lásd: Mecsek Vesevédő teakeverék).
Kattints ide, ha szeretnéd átböngészni teljes kínálatunkat a húgyúti fertőzések kezelésére szolgáló termékeinkről!
A gyógyteák fogyasztását érdemes beépíteni mindennapjainkba, különösen a hidegebb hónapokban. Természetes immunerősítő hatással bíró gyógynövények a gyömbér, a kurkuma, a citromfű, a kamilla, a menta és a hibiszkusz, továbbá a klasszikus fekete vagy zöld tea is.
A felsorolt gyógynövények legtöbbje kapszula, tabletta vagy csepp formájában is elérhető, értékes hatóanyagaikhoz így azok is könnyedén hozzájuthatnak, akik nem szívesen fogyasztanak teát.
Kiemelkedően magas proantocianidin tartalma mellett (32 mg/2 kapszula) echinacea és aranyvessző kivonatot is tartalmaz, melyek hozzájárulnak az alsó húgyuti szervek egészségének megőrzéséhez, illetve segítik szervezetünk védekező rendszerének működését.